Bownova terapija
Bownova terapija je nežna in edinstvena manualna tehnika, pri kateri terapevt stimulira telo tako fizično kot energijsko.
Bownova terapija izhaja iz Avstralije, kjer jo je razvil Thomas Bowen.
Bownova terapija je nežna in edinstvena manualna tehnika, pri kateri terapevt stimulira telo tako fizično kot energijsko. Terapevt z uporabo svojih prstov izvaja tako imenovane Bownove poteze, ki predstavljajo osnovo terapije. Z izvajanjem potez na specifičnih lokacijah na mišicah, fasciji, sklepih, tetivah in posredno na živčnih ovojnicah se sproži proces samouravnavanja in samozdravljenja. Terapija postaja vse bolj priznana, saj se je izkazalo, da je učinkovita v veliko primerih, kjer druge terapije niso uspešne, in se lahko zelo dobro dopolnjuje z drugimi načini medicinskega zdravljenje.
Z Bownovo terapijo odpravljamo bolečine in druge motnje, uporabljamo pa jo lahko tudi kot preventivno in sprostitiveno terapijo.
Kdaj terapija pomaga?
Bownova terapija naše telo ponovno »spomni«, kako zelo učinkovito je lahko. Po njej se telesno in čustveno dobro počutimo. Terapija je tako blagodejna in varna, da jo lahko uporabimo pri vseh starostnih skupinah – od novorojenčkov do starejših ljudi ter pri športnikih in nosečnicah.
Pomagamo lahko pri:
• zmanjšanju bolečin v sklepih in hrbtenici,
• degenerativnih spremembah,
• kot dopolnilna rehabilitacija po poškodbah in operacijah,
• bolečinah zaradi skolioze,
• športnih poškodbah (zvini, pretegi, rehabilitacija),
• hormonskem neravnovesju,
• splošni sprostitvi,
• alergijah,
• migrenah,
• odpravljanju posledic stresa,
• išiasu,
• prekomerni mišični napetosti (preventiva in splošna sprostitev),
• težavah z dojkami (problemi z dojenjem),
• motnjah v dihalnem, prebavnem, reprodukcijskem in hormonskem sistemu (kot komplementarna metoda),
• menstrualnih motnjah in bolečinah
• PMS-u,
• neplodnosti (kadar ni infekcij ali fizičnih blokad),
• nosečnosti (bolečine v križu, otekanje nog, slabost),
• dojenčkih (kolike) …
Rezerviraj svoj terminPogosta vprašanja
Kako terapija deluje?
Raziskave kažejo, da Bownova terapija vpliva na avtonomno živčevje deluje neodvisno od naše volje in je občutljivo na stresna stanja ter premočne dražljaje.
Bownove poteze zelo hitro izzovejo zmanjšanje napetosti v mišičnih vlaknih in mišičnih ovojnicah. Z nežnim pritiskom na mišico ali kito se medceličnina v vezivnem tkivu spremeni iz želatinastega v bolj prožno stanje. Posledično pride do boljše hidracije tkiv, boljšega limfatičnega pretoka in zmanjšanega pritiska na perifernem živčevju.
Raziskave, izvedene v ZDA, so pokazale, da se ob raztegu fascije sproži majhen električni naboj, ki nastane v kolagenskih vlaknih fascije.
Dejavniki, ki vplivajo na uspeh Bownove terapije:
Učinek terapije je boljši, če upoštevamo specifične pavze med izvedenimi potezami, potrebne za aktivacijo živčnega sistema, ki aktivirajo proces samoregulacije. Zelo znan je Bownov izrek: »Manj je več«.
Če med samo terapijo klient ni sproščen ali mu ni udobno, je motena sistemska komunikacija telesa in telo ni sposobno pretvoriti informacij v dobro telesa.
Velik pomen ima klientov občutek varnosti, pomembno pa je tudi to, da se med terapijo ne pogovarja, oziroma da se omeji le na sporočanje informacij o svojih fizičnih odzivih na terapijo.
Kako se terapija izvaja?
Terapevt izvaja serijo nežnih, natančnih gibov s prsti in dlanmi na specifičnih točkah telesa, vključno z mišicami, tetivami, ligamenti in živci. Med posameznimi gibi terapevt naredi kratke pavze, ki klientu omogočijo čas za odziv telesa. Predvideva se, da te pavze spodbujajo telesne zmožnosti samozdravljenja. Terapija se osredotoča na celotno telo in ne le na simptome ali območja bolečin. Cilj je spodbuditi ravnovesje in harmonijo v telesu. Seansa traja približno eno uro. Število potrebnih seans se razlikuje glede na posameznikove potrebe.
Kakšni so odzivi na terapijo?
Odzivi na Bownovo terapijo se lahko razlikujejo od osebe do osebe, saj je vsak odziv individualen in odvisen od specifičnih telesnih in čustvenih stanj posameznika. Nekateri najpogostejši odzivi po seansi Bownove terapije vključujejo:
- Sprostitev in zmanjšanje stresa: Mnogi ljudje občutijo globoko sprostitev in zmanjšanje stresa ali tesnobe.
- Povečanje energije: Nekateri lahko občutijo val energije ali povečano vitalnost.
- Čustvene spremembe: Bownova terapija lahko sproži čustvene reakcije ali proces čustvenega sproščanja, saj lahko deluje na globokih čustvenih ravneh.
- Fizične spremembe: Ljudje lahko doživijo začasne spremembe v telesnih občutkih, kot so lahkotnost, toplina, mravljinčenje ali občutek večje gibljivosti.
- Začasno poslabšanje simptomov: Včasih se po seansi pojavi t.i. “healing crisis”, ko telo začne proces samozdravljenja, ki lahko vključuje začasno poslabšanje simptomov.
- Izboljšanje simptomov: Dolgoročno lahko ljudje opazijo izboljšanje simptomov, s katerimi so se prvotno obrnili na terapijo, kot so zmanjšanje bolečin, izboljšanje prebavnih težav ali boljše splošno počutje.
- Spremembe spanja: Nekateri ljudje poročajo o boljši kakovosti spanja ali potrebi po več počitka.
Pomembno je razumeti, da so ti odzivi del naravnega procesa zdravljenja telesa in da lahko variirajo od blagih do intenzivnejših izkušenj. Vedno je priporočljivo, da po terapiji sledite navodilom svojega terapevta in si dovolite dovolj časa za počitek in hidracijo, kar lahko pomaga pri procesu okrevanja.
Kako se razlikuje od drugih terapij?
Bownova terapija se od drugih oblik terapij razlikuje na več ključnih načinov:
- Nežnost gibov: Bownova terapija vključuje izjemno nežne, a zelo natančne gibe na mišicah, tetivah in vezivnih tkivih. Ta pristop se bistveno razlikuje od bolj intenzivnih tehnik, kot so klasična masaža ali kiropraktika.
- Holistični pristop: Bownova terapija obravnava telo kot celoto in ne le specifičnih problematičnih področij. Terapija se osredotoča na uravnoteženje in spodbujanje celostnega zdravja, ne samo na lajšanje lokaliziranih simptomov.
- Pavze med gibi: Značilnost Bownove terapije so pavze med posameznimi gibi, ki dajo telesu čas, da se odzove in začne proces samozdravljenja. To je v nasprotju z večino drugih terapij, kjer je stimulacija bolj konstantna.
- Spodbujanje samozdravljenja: Cilj Bownove terapije je spodbuditi telo k samozdravljenju, namesto da se neposredno zdravijo specifične težave. Terapija pomaga pri vzpostavljanju ravnovesja v avtonomnem živčnem sistemu, kar vpliva na celotno telo.
- Globoki čustveni in fizični učinki: Mnogi uporabniki poročajo o globokih čustvenih in fizičnih odzivih na Bownovo terapijo, kar lahko vključuje sproščanje čustvenih napetosti in globoko sprostitev.
- Individualiziran pristop: Terapije so močno prilagojene posamezniku, pri čemer se upoštevajo tako fizično kot čustveno stanje klienta.
- Uporabnost pri različnih stanjih: Bownova terapija se uporablja za zelo širok spekter težav, od bolečin v hrbtu in glavobolov do prebavnih motenj, stresa, nosečnost, dojenčki.
Bownova terapija je edinstvena v svojem pristopu k zdravljenju in je priljubljena zaradi svoje neinvazivnosti in celostnega učinka na telo in duha. Kot vsaka terapevtska metoda, je tudi Bownova terapija primerna za nekatere, medtem ko morda ne bo najboljša izbira za druge; odločitev je odvisna od posameznikovih potreb in preferenc.
Kakšna so priporočila za ravnanje po terapiji?
Po terapiji, ne glede na to, ali gre za fizioterapijo, Bownovo terapijo, masažo ali katero koli drugo obliko manualne terapije, je pomembno upoštevati določena priporočila za optimalno okrevanje in maksimalne koristi od terapije.
Tukaj so nekatera splošna priporočila:
- Počitek: Po terapiji si vzemite čas za počitek, da omogočite telesu, da se odzove na zdravljenje in začne proces samozdravljenja.
- Hidracija: Pitje zadostne količine vode po terapiji pomaga pri odstranjevanju sproščenih toksinov iz telesa in spodbuja hidracijo.
- Izogibajte se napornim aktivnostim: Izogibajte se težkim ali obremenjujočim fizičnim aktivnostim takoj po terapiji, saj to lahko preobremeni telo.
- Poslušajte svoje telo: Bodite pozorni na odzive telesa po terapiji. Če občutite bolečino ali nelagodje, se posvetujte s terapevtom.
- Zdrava prehrana: Uživanje uravnotežene prehrane, bogate z vitamini in minerali, lahko podpre proces zdravljenja.
- Izogibajte se alkoholu in kajenju: Alkohol in kajenje lahko ovirata proces zdravljenja, zato se jima je priporočljivo izogibati po terapiji.
- Toplota ali hlad: do tri dni po Bownovi terapiji ni priporočljivo uporabljati hladnih oziroma vročih obkladkov in savnanje, saj se s tem izniči učinek terapije.
- Spremljanje in povratne informacije: Spremljajte svoje stanje po terapiji in o morebitnih spremembah obvestite svojega terapevta.
Pomembno je, da vsak posameznik sledi individualnim priporočilom, ki so prilagojena njegovim specifičnim potrebam in vrsti prejete terapije.